Kompozycja i jej rodzaje

Co to jest kompozycja?

Kompozycja, to nie tylko słowo zarezerwowane dla artystów czy projektantów, ale kluczowy element, który definiuje sposób, w jaki odbieramy i postrzegamy dzieła sztuki oraz projekty wizualne. To misterny taniec form, proporcji i rytmu, który układa poszczególne elementy w spójną całość, tworząc coś więcej niż sumę jego części.

W sztuce i designie kompozycja jest niekwestionowanym kierowcą estetyki. To sztuka harmonijnego układu, która nie tylko przyciąga wzrok, ale również wpływa na emocje i interpretację dzieła. Kompozycja to sposób organizowania elementów w ramach jakiegoś całościowego dzieła sztuki, projektu lub kompozycji wizualnej w taki sposób, aby stworzyć harmonijną i atrakcyjną formę.

Od malowidła na płótnie po układ stron w książce, każdy aspekt kompozycji jest jak nuta w symfonii, która współtworzy ostateczny efekt.

W tym artykule zabierzemy się w podróż przez fascynujący świat kompozycji, zgłębiając różnorodne techniki, które kształtują dzieła sztuki we wszystkich dziedzinach. Przekroczymy granice malarstwa, fotografii, designu graficznego, filmu, muzyki i literatury, aby odkryć, jak artyści i projektanci wykorzystują te techniki, aby stworzyć coś, co przekracza zwykłe elementy – coś, co jest prawdziwym dziełem sztuki. Gotowi na podróż po świetle i cieniach kompozycji? Przejrzyjmy kilka podstawowych rodzajów kompozycji, bogatych w inspirujące ilustracje.

1. Kompozycja Centralna: Gdzie Centralne Jest Kluczowe

Kompozycja centralna to układ, w którym główny element znajduje się w centrum obrazu, przyciągając wzrok widza. Doskonałym przykładem jest portret Mona Lisy autorstwa Leonarda da Vinci, gdzie postać centralna dominuje nad całą kompozycją.

Wędrowiec nad morzem mgły1.Wstępna analiza obrazu:

Tytuł: Wędrowiec nad morzem mgły

Autor: Caspar David Friedrich -Czas powstania: 1818r / Epoka: Romantyzm / Miejsce w dorobku malarza: Twórczośc dojrzała -Wymiary obrazu: 94.8 × 74.8 cm / Technika malarska: Olej na płótnie /Temat obrazu: Pejzaz -Miejsce: Muzem Kunsthalle w Hamburgu

Właściwa analiza obrazu: -Kompozycja: Zamknięta, asymetryczna, statyczna, centralna, skupiona / Przestrzeń: -Głębia obrazu: -Paleta barw: dominuje kolor biały i czarny -Swiatło:

3.Interpretacja obrazu: Obraz wpisuje się w światopogląd romantyczny, ponieważ przedstawiony na nim wędrowiec to symbol romantycznego marzycielstwa i uduchowienia. Chmury lub mgła, w które wpatruje się mężczyzna, symbolizują przestrzeń metafizyczną. Ich ulotność i delikatna struktura odzwierciedlają analogiczne cechy świata idei.Ukazany przez Friedricha wędrowiec staje się czytelną figurą podróży egzystencjalnej, w której istotne są nie realne elementy obserwowanego świata, ale ich ukryte znaczenia. 1

Wędrowiec nad morzem mgły - opis obrazu -Mako-Academy-kurs rysunku i malarstwa -kurs historii sztuki

2. Kompozycja centralna i trójpodział to dwie różne strategie układania elementów w ramach dzieła sztuki, ale obie mają swoje unikalne cechy i efekty. Oto krótkie omówienie obu koncepcji:

Kompozycja Centralna:

 • Opis: W kompozycji centralnej główny element lub motyw umieszczony jest w centrum obrazu, przyciągając uwagę widza.
 • Charakterystyka: Tworzy wrażenie równowagi i centralności, gdzie wszystkie elementy skupiają się wokół jednego punktu.
 • Zastosowanie: Często stosowana w portretach, wizerunkach, czy sytuacjach, gdzie istnieje jedno dominujące źródło zainteresowania.
 • Przykład: Autoportret Leonardo da Vinci, gdzie artysta umieścił swoje oblicze w centralnej części obrazu, co podkreśla jego główną rolę w dziele.

Trójpodział w Kompozycji:

 • Opis: Kompozycja dzielona jest na trzy główne obszary lub elementy, zazwyczaj o różnej wielkości lub znaczeniu.
 • Charakterystyka: Tworzy wrażenie równowagi poprzez podzielenie obrazu na trzy części, z których każda ma własne znaczenie.
 • Zastosowanie: Często stosowana w krajobrazach, scenach z natury czy innych sytuacjach, gdzie ważne jest uwzględnienie trzech kluczowych elementów.
 • Przykład: „Krzyk” Edvarda Muncha, gdzie niebo, jezioro i wzgórza stanowią trzy główne obszary, które nadają obrazowi specyficzną równowagę.

W przypadku kompozycji centralnej, główny element dominuje w centrum, podczas gdy w trójpodziale równowaga osiągana jest dzięki podziale obrazu na trzy kluczowe obszary. Oba te podejścia mogą być używane w zależności od intencji artysty i celu, jaki chce osiągnąć w swoim dziele. Ostateczny wybór zależy od kontekstu i przekazu, który artysta chce przekazać swoim widzom.

złoy podział a reguła trójpodziału -mako-academy-kurs rysunku i malarstwa -kurs historii sztuki

3. Złoty Podział: Tajemnica Harmonii Matematycznej

Złoty podział to proporcje, które tworzą harmonijny układ między różnymi elementami. Przyjrzyjmy się „Układowi liści na gałązce rośliny”, gdzie proporcje są zgodne z zasadą złotej proporcji, tworząc estetyczną równowagę.

Złota Elipsa, zwana również złotym środkiem czy złotą sekcją, to matematyczna zasada proporcji, która ma zastosowanie w kompozycji artystycznej. W tej technice elementy są rozmieszczane w taki sposób, aby proporcje między nimi były zgodne z liczbą złotą (ok. 1.618), co ma na celu stworzenie harmonijnej i estetycznej kompozycji. Złota Elipsa jest jednym z narzędzi, które artysta może wykorzystać, aby przyciągnąć uwagę widza i nadać dziełu sztuki specjalną równowagę.

Przykład Złotej Elipsy: „Mona Lisa” – Leonardo da Vinci

 • Opis: „Mona Lisa” Leonardo da Vinci to jedno z najbardziej ikonicznych dzieł sztuki, a złota elipsa odgrywa w nim ważną rolę. Zastosowanie proporcji złotej jest widoczne zarówno w układzie samej postaci, jak i w tle obrazu.
 • Omówienie: W „Mona Lisie” proporcje twarzy, odległości między oczami, nos i usta, są zgodne z zasadą złotej elipsy. To sprawia, że oblicze Mona Lisy jest wyjątkowo proporcjonalne i estetyczne. Ponadto, tło obrazu, zwłaszcza krajobraz po lewej stronie, również odzwierciedla proporcje złotej elipsy. Ustawienie postaci wzdłuż tej złotej spirali przyciąga wzrok widza, tworząc doskonałą harmonię w kompozycji.

Zastosowanie złotej elipsy w „Monie Lisie” da Vinci nie tylko podkreśla urodę postaci, ale także nadaje obrazowi pewną tajemniczość i subtelność, co sprawia, że dzieło to pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i inspirujących w historii sztuki.

Mona Lisa -Leonardo-da-Vinci-złoty podział- opis obrazu -mako-academy-kurs rysunku i malarstwa -kurs historii sztuki

4. Kompozycja Trójkątna: Dynamika w Kształcie

Kompozycja trójkątna to technika, w której elementy są ułożone w taki sposób, aby tworzyć kształt trójkąta. Ta asymetryczna równowaga przyciąga uwagę widza, kierując spojrzenie ku centralnemu punktowi, co nadaje dziełu dynamizmu i głębi. Przyjrzyjmy się tej technice na przykładzie „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci.

„Ostatnia Wieczerza” – Leonardo da Vinci

 • Opis: Kompozycja trójkątna jest wyraźnie obecna w „Ostatniej Wieczerzy”. Postacie apostołów i samego Jezusa są ustawione w taki sposób, że tworzą dynamiczny trójkąt. Jezus stanowi szczyt trójkąta, a apostołowie są rozmieszczeni po obu jego stronach.
 • Omówienie: Użycie kompozycji trójkątnej nadaje „Ostatniej Wieczerzy” głębi i dramatyzmu. Tworząc trójkątną formę, da Vinci skupia uwagę widza na centralnym elemencie – postaci Jezusa. Symetria i asymetria równocześnie wprowadzają dynamiczny ruch, ukazując nie tylko istotny moment w historii chrześcijaństwa, ale także nadając kompozycji artystycznej wyjątkowy charakter.

Kompozycja trójkątna w „Ostatniej Wieczerzy” da Vinci nie tylko umożliwia zrozumienie interakcji postaci, ale również podkreśla centralną rolę Jezusa w tej scenie. Jest to doskonały przykład, jak kompozycja trójkątna może być używana do wprowadzenia harmonii, równowagi i emocji, nadając dziełu sztuki zarówno estetyczny, jak i narracyjny wymiar.

5. Kompozycja Diagonalna: Energia i Ruch

Kompozycja diagonalna to technika układania elementów w taki sposób, aby tworzyły linie diagonalne, nadając kompozycji dynamikę i energię. Ruch w tej kompozycji emanuje od jednego rogu do drugiego, przyciągając uwagę widza i nadając dziełu sztuki pewną intensywność. Przyjrzyjmy się dwóm wyjątkowym przykładom, gdzie artyści wykorzystali kompozycję diagonalną z niezwykłym efektem.

1. „Madonna z Dzieciątkiem” – Sandro Botticelli:

   • Opis: W tej malarskiej kompozycji Madonna z Dzieciątkiem, postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem lekko przechylona jest na bok, a linie ich ciał i ubrań tworzą delikatne linie diagonalne. Dodatkowo, kompozycję uzupełniają linie tworzone przez aniołów wokół nich.
   • Omówienie: Botticelli doskonale wykorzystał kompozycję diagonalną, aby nadać ruch i dynamikę tej sakralnej scenie. Linie diagonalne pomagają podkreślić delikatność postaci i uczucie lekkości w całości obrazu. Ta technika przyczynia się do stworzenia harmonii i równowagi w kompozycji, jednocześnie nadając jej pewną subtelną dynamikę.

Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” to doskonały przykład, jak mistrzowie renesansu potrafili zręcznie wykorzystać kompozycję diagonalną, aby wzbogacić swoje dzieła o element ruchu i emocji.

2. „Święty Sebastian” – Guido Reni

 • Opis: „Święty Sebastian” namalowany przez Guido Reniego to kolejny przykład kompozycji diagonalnej. Postać świętego Sebastiana jest ustawiona pod kątem, a strzały przeszywające jego ciało tworzą dynamiczną diagonalę, nadającą obrazowi dramatyzmu.
 • Omówienie: Reni zastosował kompozycję diagonalną, aby wzmocnić dramatyzm i dynamikę sceny. Strzały układające się w formie linii diagonalnej podkreślają tragiczny los postaci. Energia płynąca z tej kompozycji sprawia, że obraz staje się nie tylko przedstawieniem męczeństwa świętego Sebastiana, ale także emocjonalnie angażującym dziełem sztuki.

Oba te przykłady doskonale ilustrują potęgę kompozycji diagonalnej w przekazywaniu energii, ruchu i dramatyzmu w sztuce.

Św Sebastian ok 1618 · Guido Reni- opis obrazu -mako-academy-kurs rysunku i malarstwa -kurs historii sztuki

6.Kompozycja Symetryczna: Doskonała Równowaga w Formie

Kompozycja symetryczna to technika, w której elementy są rozmieszczone wokół osi centralnej w taki sposób, aby obie strony były względem siebie lustrzanym odzwierciedleniem. Ta doskonała równowaga przynosi spokój i porządek, co sprawia, że dzieło emanuje harmonią. Przyjrzyjmy się dwóm różnym, ale równie efektownym przykładom kompozycji symetrycznej.

1. Architektoniczna Symetria: Rozeta w Katedrze Notre-Dame

  • Opis: Rozeta w Katedrze Notre-Dame w Paryżu to doskonały przykład kompozycji symetrycznej. Centralnie umieszczona róża, złożona z misternie rzeźbionych detali, jest otoczona równomiernie rozmieszczonymi elementami, tworzącymi idealnie symetryczną formę.
  • Omówienie: Symetria rozety w Katedrze Notre-Dame przyciąga uwagę swoją perfekcyjną równowagą. Każdy element, czy to rzeźba czy witraż, ma swoje lustrzane odbicie po drugiej stronie, co nadaje katedrze monumentalny charakter. Symetria w architekturze tego typu nie tylko podkreśla piękno detali, ale również wprowadza uczucie harmonii i stabilności.

2. Malarska Symetria: „Autoportret” Albrechta Dürera

  • Opis: „Autoportret” Albrechta Dürera to malarski przykład kompozycji symetrycznej. Artysta przedstawił swoje oblicze w taki sposób, aby osiągnąć idealną równowagę, dzieląc płótno na dwie symetryczne części.
  • Omówienie: Dürer świadomie zastosował symetrię, aby ukazać idealizowane proporcje swojej twarzy. Jego oblicze jest dosłownie podzielone na dwie części, tworząc wrażenie perfekcyjnej równowagi. Symetryczna kompozycja podkreśla nie tylko precyzję artysty, ale również wprowadza harmonię w przedstawieniu samego siebie.

W obu tych przykładach kompozycji symetrycznej, czy to w architekturze czy malarstwie, widzimy, jak doskonała równowaga wokół osi centralnej może nadawać dziełom sztuki spokój, elegancję i estetyczną doskonałość.

7. Asymetria: Harmonia w Różnorodności

Asymetria to jedna z technik kompozycyjnych, w której elementy obrazu nie są umieszczone w sposób idealnie zrównoważony, ale tworzą harmonię poprzez różnorodność. Ta nieprzewidywalna równowaga nadaje dziełu sztuki dynamikę i interesujący charakter. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom obrazów, gdzie asymetria odgrywa kluczową rolę:

1. „Nocna Kawiarnia” – Vincent van Gogh (1888)

  • Opis: W obrazie „Nocna Kawiarnia” Vincenta van Gogha, asymetria jest widoczna w nieco nachylonym do przodu ustawieniu fasady kawiarni i nierównomiernym rozłożeniu kolorów. Nie ma idealnej symetrii, ale to właśnie ta asymetryczna kompozycja nadaje obrazowi dynamikę i przyciąga uwagę.
  • Omówienie: Asymetria w tym dziele pozwala na lepsze oddanie atmosfery nocnego życia. Fasada kawiarni jest wyraźnie eksponowana, a kolorowe światła uliczne po prawej stronie obrazu przyciągają uwagę widza. To asymetryczne ustawienie elementów sprawia, że obraz staje się bardziej dynamiczny, przenosząc widza w pełną życia nocną scenerię.

2. „Portret Adéle Bloch-Bauer I” – Gustav Klimt (1907)

  • Opis: W „Portrecie Adéle Bloch-Bauer I” Gustava Klimta, asymetria jest zauważalna w bogatej ornamentyce i stylizacji. Elementy zdobnicze po prawej stronie obrazu różnią się od tych po lewej, tworząc nieco niezrównoważony, ale nadal harmonijny obraz.
  • Omówienie: Asymetria w tym portrecie wprowadza element dramatyzmu i tajemniczości. Stylizowane wzory i ozdobne detale, zwłaszcza po prawej stronie, przyciągają uwagę, nadając obrazowi wyjątkowy charakter. Adéle Bloch-Bauer jest umieszczona centralnie, ale jej otoczenie asymetryczne tworzy bogate, wielowarstwowe doświadczenie wizualne.

Asymetria w sztuce to śmiały krok poza tradycyjne zasady kompozycji, a artystyczne mistrzostwo polega na umiejętnym wyważeniu tych elementów, aby osiągnąć pożądane efekty w dziele sztuki.

8. Kompozycja Rytmiczna w Malarstwie: Taniec Form i Linii

Kompozycja rytmiczna to technika, w której artysta używa powtarzających się elementów, takich jak linie, kształty czy kolory, aby stworzyć wrażenie ruchu i harmonii w dziele sztuki. To jak taniec form, gdzie powtarzające się motywy tworzą rytm i przyciągają uwagę widza. Przyjrzyjmy się tej technice na przykładach dwóch znanych dzieł.

1. „Kompozycja C” – Piet Mondrian

  • Opis: „Kompozycja C” autorstwa Piet’a Mondriana to doskonały przykład kompozycji rytmicznej. Geometria linii i prostokątów, ich równomierne rozmieszczenie i powtarzający się układ kształtów tworzą dynamiczną rytmikę w dziele.
  • Omówienie: Linie i prostokąty w „Kompozycji C” u Mondriana tworzą rytm, przemieszczając wzrok widza wzdłuż płótna. Powtarzające się elementy i ich równomierne rozmieszczenie nadają dziełu energię i dynamiczny ruch. To abstrakcyjne dzieło sztuki jest doskonałym przykładem kompozycji rytmicznej, gdzie forma i linie stanowią główne narzędzia w budowaniu rytmu.

2. „Nocna Kawiarnia” – Edward Hopper

  • Opis: „Nocna Kawiarnia” autorstwa Edwarda Hoppera prezentuje kompozycję rytmiczną poprzez powtarzające się kształty i linie, takie jak stoły, krzesła i kształty architektoniczne. Te elementy tworzą rytm, prowadząc spojrzenie widza przez całą scenę.
  • Omówienie: W „Nocnej Kawiarni”, Hopper używa powtarzających się kształtów, takich jak stoły i krzesła, aby stworzyć rytm w całej kompozycji. To dzieło emanuje spokojem, a jednocześnie, dzięki kompozycji rytmicznej, utrzymuje zainteresowanie widza, skłaniając go do odkrywania szczegółów na płótnie.

3. „Linie Rytmiczne” – Wacław Szpakowski

  • Opis: W twórczości Wacława Szpakowskiego, zwłaszcza w serii prac zatytułowanej „Linie Rytmiczne”, artysta eksperymentuje z abstrakcyjnymi formami geometrycznymi, tworząc unikalne kompozycje z dynamicznymi liniami.
  • Omówienie: „Linie Rytmiczne” Szpakowskiego to doskonały przykład kompozycji rytmicznej w abstrakcji. Artysta używał powtarzających się linii i kształtów, aby stworzyć rytm i ruch na płótnie. Te powtarzające się elementy układają się w dynamiczne wzory, prowokując wzrok widza do śledzenia ich przebiegu i interpretowania ukrytych rytmów.

Wacław Szpakowski, będący prekursorem sztuki konstruktywistycznej, wykorzystywał kompozycję rytmiczną w swoich pracach jako środek wyrazu, eksplorując abstrakcyjne możliwości rytmu i formy. Jego „Linie Rytmiczne” są nie tylko fascynującym przykładem tej techniki, ale także inspirującym dowodem na to, jak artysta może wykorzystać powtarzające się elementy do budowania dynamicznego i intrygującego dzieła sztuki.

Kompozycja rytmiczna w obu tych przykładach dodaje dynamiczności i interesującego charakteru dziełom, tworząc wrażenie harmonijnego tańca form i linii.

Odkrywanie tajemnic kompozycji to fascynująca podróż przez historię sztuki. Jeśli chcesz zgłębić te zagadnienia, zapraszamy na kurs historii sztuki w Mako Academy.

Jeśli natomiast pragniesz rozwinąć swoje umiejętności artystyczne, to kurs rysunek i malarstwo w Moim Hobby jest dla Ciebie. Zanurz się w świat kompozycji i stwórz własne dzieła sztuki, korzystając z różnorodnych technik. Odkryj piękno sztuki i rozwijaj swoje pasje!