Kula światłocień
Kula światłocień
- 19 stycznia, 2024
- Posted by: Designer
- Kategoria: Darmowy poradnik rysunku dla początkujących Wszystkie artykuły
Nie zależnie od tego, czy traktujesz rysunek jako hobby czy też wiążesz go z pracą zawodową, jednym z pierwszych rysunków, jakie powinieneś wykonać, jest kula wraz ze światłocieniem. Jest to jedna z podstawowych brył, obok sześcianu, walca czy stożka, które występują w obiektach takich jak wazon, lampa czy głowa zwierzęcia czy człowieka.
W tym artykule pokażemy krok po kroku, jak prawidłowo narysować kulę i nadać jej geometryczny wygląd za pomocą światłocienia. Poznasz takie pojęcia, jak terminator, światło odbite, przejście tonalne, cień właściwy i cień rzucony.
Na przykładzie prostej bryły jaką jest kula nauczysz się podstawowych zasad działania światłocienia, które później będziesz mógł wykorzystać w bardziej zaawansowanych projektach. Kula, w odróżnieniu od sześcianu, nie posiada płaskich ścian, co stwarza doskonałą okazję do eksperymentowania z efektami światłocieni, podkreślając jej kulistość. Narysowanie i wycieniowanie kuli stanowi doskonały temat rysunkowy, dzięki któremu opanujesz sztukę tworzenia przestrzeni i kształtów za pomocą światłocienia.
Zanim przystąpisz do praktyki, warto zapoznać się z pewnymi teoretycznymi pojęciami, takimi jak:
- Terminator (linia odcięcia): To linia oddzielająca obszar oświetlony od obszaru zacienionego na obiekcie.
- Światło odbite: Każdy obiekt odbija światło; na naszej kulie, w pobliżu jej dolnej części, oznaczamy nieco jaśniejszy ton niż najciemniejszy cień, aby pokazać, że kula odbija światło od podłoża, na którym się znajduje.
- Przejście tonalne: To delikatne przechodzenie od obszaru oświetlonego do obszaru zacienionego, ukazujące odcienie między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem rysunku.
- Cienie: Są one zaznaczane tam, gdzie światło nie pada bezpośrednio na kulę, począwszy od delikatnych cieni na górze, a kończąc na bardziej zdecydowanych w dolnej części.
Teraz, gdy rozumiemy, dlaczego warto nauczyć się rysować kulę ze światłocieniem i znamy związane z tym pojęcia, czas przenieść teorię w praktykę.
Rysowanie i cieniowanie kuli krok po kroku.
- Narysuj szkic koła na kartce A4, używając twardego ołówka HB/H/H2/H3 lub twardszego, aby można było łatwo wymazać.
- Zaznacz umowną linię prosto za kulą, symbolizującą krawędź blatu wraz ze ścianą.
- Następnie wskaż kierunek padania światła; może być on różny.
- Gdy ustalisz kierunek światła, zarysuj najciemniejszy obszar kuli miękkim ołówkiem z gamy 4B-8B, tworząc półkulisty cień. Pozostaw trochę przerwy między granicą kuli a cieniem dla światła odbitego.
- Stwórz światło odbite tuż pod cieniem, wypełniając go średnim dociskiem ołówka. Staraj się złagodzić granice między krawędzią kuli a jej cieniem, unikając jednocześnie całkowitego zatarcia granic.
- Korzystając z twardszych ołówków (4B-B), kierunkowo cieniuj kulę, uzyskując płynne przejście tonalne z zacienionej części kuli do oświetlonej.
- Na koniec, mocno dociskając ołówek, narysuj cień rzucony przez kulę, kierując go w przeciwnym kierunku niż źródło światła.