Wyjście do Muzeum Narodowego w Poznaniu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych kursantów wspólnie odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Jest to jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce. W jego zbiorach znajduje się ogromna ilość dzieł sztuki, a samo muzeum posiada wiele oddziałów takich jak np. Muzeum Sztuk Użytkowych czy Muzeum Instrumentów Muzycznych. Każdy więc znajdzie dla siebie coś interesującego.

Razem z kursantami MAKO ACADEMY wybraliśmy się odwiedzić Muzeum Narodowe w Poznaniu, aby zapoznać się z jego zbiorami, opowiedzieć sobie nieco o sztuce współczesnej oraz przejść ze wspaniałą przewodniczką trasę szlakiem kilku szczególnych obrazów w zbiorach tej instytucji.

Prezentacja dotycząca sztuki współczesnej, jej celów i środków wyrazu, którą wygłosiła dla nas Dobrawa Brzezińska-Zaradna, pokazała kursantom, że sztuka nowoczesna ma wiele do powiedzenia i przekazania, mimo niełatwej (czasem) formy. Dzięki temu wszyscy inaczej spojrzeliśmy na zbiór nowoczesnych dzieł zebrany w sali Muzeum Narodowego. Zobaczyliśmy, że zabawa formą nie wyklucza przekazywania głębokich treści i wnikliwych obserwacji dotyczących współczesności.

Następnym punktem wycieczki było oprowadzanie po wystawie stałej z przewodniczką Muzeum, która okazała się być prawdziwą skarbnicą wiedzy (dziękujemy!). Odkryła przed nami historię i ciekawostki dotyczące wybranych dzieł, które zaskoczyły chyba każdego. Dla takich smaczków warto odwiedzać muzeum, nawet jeśli ktoś nie jest fanem tego typu atrakcji.

Na koniec mogliśmy sami obejrzeć te najbardziej interesujące nas dzieła (sala z malarstwem Młodej Polski:)) i spróbować choć trochę przyswoić sobie usłyszane informacje. Nasza wyprawa do Muzeum była więc naprawdę intensywna, obcowanie ze sztuką z różnych epok i stylów otworzyło nam oczy na wiele tematów, a także porządnie zainspirowało.

Zdecydowanie, takie wyjścia warto powtarzać, zwłaszcza że podczas jednej wizyty na pewno nie da się obejrzeć wszystkiego. No, chyba że ktoś przyjmuje takie wyzwanie? 😉